Büyük ve Orta Boy İşletmeler için Finansal Raporlama Standardı (BOBİ FRS) Samsun Tanıtım Toplantısı (22.08.2017)

Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu (KGK) tarafından yayımlanan Büyük ve Orta Boy İşletmeler için Finansal Raporlama Standardı (BOBİ FRS) Samsun Tanıtım Toplantısı 22 Ağustos 2017 tarihinde, Samsun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Konferans Salonunda çok sayıda meslek mensubu ve seçkin davetlinin katılımlarıyla gerçekleştirilmiştir.

Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu Kurul Üyesi Aziz DOĞAN ve Samsun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Hayrul KAYAR’ın açılış konuşmaları yaptıkları, toplantıya;

Samsun Vergi Denetim Kurulu Gurup Başkanı Hüseyin ÖZTÜRK, Samsun Defterdarı Hanifi ERASLAN, Sinop Defterdarı Naci GÜNAYDIN, Samsun Vergi Dairesi Başkanı  Zeki YUMBUL, Ordu SMMMO Başkanı Bahadır BAŞ, Çorum SMMMO Başkanı Alican DOĞAN, Amasya SMMMO Başkanı Mesut Yaşar AKSÖZ, Samsun SMMMO Başkanı Ahmet HAYVALI, Ankara YMMO Samsun Temsilcisi Hüseyin GÜNDOĞDU, Samsun Gümrük ve Ticaret Müdürü, KOSGEB Samsun Temsilcisi ve Hitit Üniversitesi ve Ordu Üniversitesi’nden akademisyenler katıldı.

KGK Kurul Üyesi Aziz DOĞAN konuşmasında, BOBİ FRS hakkında bilgi verdi. Türkiye'de bağımsız denetime tabi olan ve genel olarak Kamu Yararını İlgilendiren Kuruluşlar (KAYİK) niteliğindeki şirketlerin, Türkiye Finansal Raporlama Standartlarını (TFRS) uygulamak zorunda olduğunu belirten Doğan, "BOBİ FRS, bağımsız denetime tabi olup TFRS uygulamayan işletmelerin 2018 yılı itibariyle finansal tablolarını hazırlarken uygulayacağı bir finansal raporlama standardıdır. Uluslararası muhasebe ve finansal raporlama uygulamalarıyla ve AB düzenlemeleriyle uyumlu olan BOBİ FRS, işletmelerin genel olarak karşılaşabileceği tüm muhasebe işlemlerine ilişkin muhasebe esaslarını belirlemektedir. Böylece doğru ve güvenilir finansal tablolar hazırlayacak işletmeler, ülkemizdeki yatırım iklimini de olumlu yönde etkileyecektir" ifadelerini kullandı.

KGK Başkan Yardımcısı Murat YÜNLÜ’nün yönlendirmesinde gerçekleştirilen sunumlarda BOBİ FRS’nin her bölümüne ilişkin temel ölçüm ilkeleri konusunda bilgi verilmiştir. Ayrıca; KGK Uzmanları Özlem ARSLAN, Fatih YALÇIN METE, İbrahim GÜN ve Onur ARAS tarafından BOBİ FRS bölümlerinin mevcut muhasebe uygulamalarından (TFRS, MSUGT) temel farklarına ilişkin bilgilendirme sunumu gerçekleştirildi.

Toplantı sonunda katılımcıların yazılı soruları cevaplandırılarak, katılımcılara ücretsiz BOBİ FRS kitabı dağıtıldı.

İlgili fotoğrafları görmek için tıklayınız.

Sayfa: 1 / 1